Terepfutás csakis terepfutó cipőben
A futócipőket alapvetően két fő típusra oszthatjuk. A sima futócipőket aszfaltra, vagy egyéb kemény és főként egyenletes talajra tervezték, míg a terepfutó cipőket inkább egyenetlen, puhább terepre szánják a gyártók. Éppen ezért a két eltérő típushoz eltértő technológiákat alkalmaznak a sportmárkák. A terepfutó cipők talpa általában vékonyabb, mert nem kell csillapítaniuk a lábra ható becsapódások erejét, viszont keményebb, hogy jobb elrugaszkodást adjon a puha talajon. A terepfutásra szánt cipők sokszor vízállók, amit általában valamilyen membránnal (pl Gore-Tex) oldanak meg a gyártók. Ebből adódóan viszont kevésbé szellőznek, mint a hálós utcai futócipők. Ezeknek a cipőknek a talp mintázata erős, sokszor nagy mélységű, hogy sárban is jobban belekapaszkodjon a talajba, és segítsen minket az elrugaszkodásban. Az ABOUT YOU terepfutás részlegén nagyon sokféle cipőt találsz, ahol az összes neves sportmárka képviselteti magát. Nézz szét a Nike, azAdidas, az Asics, a Columbia, a Solomon és a New Balance márkák között még ma!
Hogyan válasszunk terepfutó cipőket?
Márkák tekintetében a legfontosabb szabály, hogy nincs szabály. Ami egy barátodnak bevált, az nem biztos, hogy neked kényelmes lesz. Épp ezért neked kell kipróbálni több márkát és modellt, és eldönteni, hogy melyik a legjobb neked terepfutásra. Az ABOUT YOU-n a visszaküldés ingyenes, így ha nem érzed kényelmesnek a cipőt, amit kiválasztottál, nyugodtan küldd vissza nekünk, és nézz helyette egy másikat! A mérettel kapcsolatban az a legjobb, ha a lábad hosszúságánál egy centiméterrel nagyobb cipőt választasz. A sarkadnak stabilan kell állnia a cipőben, de fontos, hogy a lábujjak előtt és oldalt legyen egy kis hely. Ha túl kicsi a cipő, vízhólyagra, körömleválásra és akár sérülésre is számíthatsz. Minden márka saját kaptafára dolgozik méret terén, így nem biztos, hogy a Nike 40-es méret jó lesz, ha az Adidas 40-ese jó volt. Azt is figyelembe kell venni futócipő kiválasztásakor, hogy befelé vagy kifelé dől-e a lábad, esetleg neutrális stílusú. Ha a lábad karakterének megfelelően választasz cipőt terepfutásra, azzal több támaszt nyújtasz a lábadnak, és csökkented a sérülés veszélyét is.
Ha komolyan veszed a terepfutást, legyen több futócipőd
A szakértők szerint, ideális esetben, két egymást követő napon nem kéne ugyanabban a cipőben futni. Akkor erősítjük legjobban a lábunkat, ha különféle talajokon,és más-más cipőkben futunk. Épp ezért, ha megengedheted magadnak, legyen legalább két pár futócipő a szekrényedben. Terepfutáshoz és aszfalton való futáshoz egyébként is két külön cipőre lesz szükséged. Ugyan a terepfutó cipők kopásállóbb anyagból készülnek, mint aszfaltra szánt társaik, idővel ez utóbbiak is elkopnak, ugyanis a becsapódás csillapítására szánt anyag egy idővel elhasználódik. Azt javasoljuk, hogy 1000 kilométerenként cseréld le a terepfutó cipőket. Utána még mindig használhatod őket mondjuk túrázásra vagy sétára, de már ne fuss bennük.